Radoszyce, Komańcza, BROKER, działki Bieszczady, kredyty rzeszów, działki w Bieszczadach

KONTAKT

Warszawa - Dodane przez broker (osoba prywatna) -

Radoszyce, Komańcza, BROKER, działki Bieszczady, kredyty rzeszów, działki w Bieszczadach

Pełna treść ogłoszenia Radoszyce, Komańcza, BROKER, działki Bieszczady, kredyty rzeszów, działki w Bieszczadach

Radoszyce, gmina Komańcza, działka o powierzchni 154 ary w atrakcyjnej cenie 79.000 zł, znajduje się przy drodze karpackiej nr 897.
Działka w znakomitej lokalizacji, w urokliwym otoczeniu unikalnej bieszczadzkiej przyrody, szerokość działki 220 m.
Fantastyczne stanowiska myśliwskie.
Nieruchomość znakomicie nadaje się pod inwestycje komercyjną, hotel lub pensjonat. 1,5 km do przejścia granicznego ze Słowacją w Radoszycach (nowe przejście graniczne całkowicie sfinansowane przez U.E.).
Do wyciągów narciarskich po słowackiej stronie 8 km. Po polskiej w Karlikowie 15 km, trasa 1600 m. Do wyciągu w Bystrym 40 km - trasa 1000 m dla bardzo zaawansowanych.


RADOSZYCE, wieś na południe od Komańczy (ok. 140 mieszk.).
Na dolnym końcu przystanek, autobusy linii Sanok - Komańcza Cisna
Jest to osada o bardzo dawnej metryce. Już w czasach rzymskich wiódł tędy trakt handlowy przekraczający główny grzbiet Karpat. Na terenie wsi znaleziono dwie monety rzymskie z I poł. I w. p.n.e. Pierwszy raz nazwa Radoszyce występuje w źródłach pisanych w 1361 r., kiedy bracia Piotr i Paweł z Węgier (herbu Gozdawa) otrzymali od Kazimierza Wielkiego obszary nad górnym Wisłokiem i Osławicą. Byli oni protoplastami czterech znanych rodów ziemi sanockiej: Balów, Bireckich, Dydyńskich i Humnickich. W nadaniu wymieniane jest joco deserta", czyli "miejsce puste", zwane Radoszyce Gest to nazwa pochodzenia polskiego, jedyna taka w głębi gór). Każe to przypuszczać, że wcześniej istniała tu już osada, z niewiadomych przyczyn opustoszała. Zapewne Kazimierzowi Wielkiemu zależało na ponownym zaludnieniu terenu położonego przy granicy i ważnym trakcie handlowym, co mogło się przyczynić do wzrostu obronności państwa. W tym czasie bowiem częste były najazdy Węgrów, usiłujących zawładnąć Rusią Halicką. Dopiero w 1441 r. powstała wieś Radoszyce, nominalnie na prawie niemieckim, faktycznie rządząca się prawem wołoskim. Osadżcą i pierwszym kniaziem był Jacobus Walachus, a osadnicy określeni zostali mianem "Walachi". Radoszyce należały do grupy pierwszych wsi prawa wołoskiego; wypracowane tu zasady tego prawa przenoszono do wsi zakładanych później.
Za panowania austriackiego we wsi mieściła się komora celna. Pamiątką z tamtych lat jest kamienny słup graniczny, do dziś stojący na granicznej przełęczy. W 1921 r. Radoszyce liczyły 162 domy i 981 mieszkańców (910 grek., 30 rzym., 41 mojż.). W okresie międzywojennym wieś słynęła z przepięknie zdobionych domów. Kolorowymi glinkami pokrywano obramienia okien i drzwi, po czym malowano na tym tle jasne wzory roślinne i geometryczne. Takie zdobienie domów było charakterystyczne dla wsi nad górną Osławą i Osławicą, ale domy w Radoszycach malowane były najładniej. W czasie działań wojennych 1944 r. część wsi spłonęła. Pogorzelcy wyjechali na Ukrainę radziecką dobrowolnie, ale większość mieszkańców wysiedlono siłą 6 kwietnia 1946 r., pozostawiając tylko nieliczne rodziny kolejarzy. W zamian przybyli tu polscy osadnicy z Podhala i Sądeckiego. Po 1956 r. powróciła część dawnych mieszkańców, dziś wieś ma ludność mieszaną, polsko ukraińską. W centrum wsi stoi drewniana cerkiew parafialna pw. św. Dymitra, zbudowana w 1868 r., obecnie użytkowana jako kościół. We wnętrzu oryginalny ikonostas z czasów budowy cerkwi i rokokowy ołtarzyk. Wokół świątyni mur z łamanego kamienia z wbudowaną parawanową dzwonnicą.
Od 1997 r. na Przełęczy Radoszyckiej (2 km od wsi) działa przejście graniczne dla ruchu lokalnego (tylko osoby zameldowane w przygranicznych gminach).

Więcej zdjęć i informacji na stronie:

http://www.broker.rzeszow.pl

BROKER Nieruchomości
35-064 Rzeszów ul. Targowa 2 a
17 852 47 67 / kom. 601-538-400
Pośrednik Odpowiedzialny Licencja Nr 2115, zamieszczone informacje nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego.

Mapa WarszawaProfil założony około 6 i pół roku temu

Zapytaj o ogłoszenie - Radoszyce, Komańcza, BROKER, działki Bieszczady, kredyty rzeszów, działki w Bieszczadach ,79 000 zł


Polecane, ciekawe strony z Warszawy. Prowadzisz serwis o Warszawie lub zwiazany z Warszawa - zostan partnerem dodaj swoje logo

Zobacz stronę Abc Remonty Oleba !Zobacz stronę Warszawski Portal informacyjno-kulturalny !Zobacz stronę TVN Warszawa !Zobacz stronę Warszawa Wielu Kultur !Zobacz stronę Grafikstudio !Zobacz stronę Szkoła Chińskiego !Zobacz stronę MILA Hurtownia Odzieży Używanej !

© Udana Transakcja - Zanim rozpoczniesz korzystanie z tablicy bezpłatnych ogłoszeń Warszawa City zapoznaj się z regulaminem i polityką prywatności

Zobacz inne darmowe ogłoszenia w okolicy Warszawy: Piaseczno ogłoszenia - Wołomin darmowe ogłoszenia - Legionowo ogłoszenia bezpłatne - Otwock ogłoszenia - Pułtusk sprzedam

Wersja strony: Klasyczna | Mobilna

Na górę strony
[x] Akceptuję

Strona internetowa Warszawa City wykorzystuje pliki cookie zapisywane w pamięci przeglądarki internetowej. Szczegółowe informacje dostępne są tutaj